O čem se příliš nemluví – Pánevní dno a stresová inkontinence

05.05.2022

Stresová inkontinence. I dnes často tabuizovaný problém, který má zcela zásadní vliv na kvalitu života ženy.

Pánevní dno je tvořeno třemi vrstvami svalů, které představují oporu pro vnitřní orgány, je zcela zásadní pro správné vylučování. V těhotenství nese celou váhu dítěte. Při porodu vaginální cestou může dojít k porušení jeho funkce - rizikový je zejména protrahovaný (dlouhý) porod, porodní poranění (natržení hráze, avulze - odtržení pánevního dna,...). Důsledkem je pak vznik tzv. stresové inkontinence. Je definována jako nedobrovolný únik moči při námaze (skoky, chůze do schodů, běh,...), fyzické zátěži (sportovní aktivitě) nebo při kýchnutí, zakašlání,...

Jak probíhá návštěva fyzioterapeuta

Důležité je nebát se a nestydět o svých problémech s fyzioterapeutem hovořit. Rozhodně v tom nejste samy, tyto obtíže trápí velkou řadu žen.

Základem vyšetření je jako vždy anamnéza - zjišťuji kdy, jak často, kolik... Povíme si o správné funkci pánevního dna (stah, vtah, ale i schopnost relaxace) a dále o principech tréninku. Po vzájemné dohodě přistupuji k vyšetření per vaginam, tedy k pohmatu a vyšetření funkce svalů pánevního dna. Pro představu - podobné, jako vyšetření u gynekologa. Toto vyšetření nemusí proběhnout hned při první návštěvě a určitě není třeba se ho obávat.

Diagnostika standardizovaně probíhá ve třech polohách - vleže na zádech, v polosedu, ve stoji. Hodnotíme vytrvalost i schopnost rychlých kontrakcí. Na základě vyšetření je stanovena síla a vytrvalost svalů pánevního dna a následně je sestaven individuální tréninkový plán. Zvážíme i možnost využití pomůcek, jako je např. EDUCATOR.

Samotné cvičení vám zabere jen pár minut denně, výsledky by měly být viditelné po 4 - 6 týdnech.

Mgr. Martina Kotýnková